Forex Volatilitet

Forex volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD68.9688.80.50
GBP/USD80.3803.40.48
USD/CHF52.4592.50.59
USD/JPY63.8622.00.62
EUR/GBP41.6699.70.50
EUR/CHF30.2341.70.25
EUR/JPY106.01034.50.75
GBP/CHF86.1973.80.58
GBP/JPY128.71255.50.75
CHF/JPY83.4813.40.72
USD/CAD67.0607.20.61
EUR/CAD109.1989.10.72
GBP/CAD132.41200.20.72
CAD/CHF62.4705.60.78
CAD/JPY75.9740.60.82
AUD/CAD80.5729.90.79
AUD/USD70.2702.20.76
EUR/AUD123.61151.00.83
GBP/AUD141.41316.40.78
AUD/CHF73.3828.90.90
AUD/JPY86.6844.40.91
EUR/NZD129.61114.40.80
NZD/USD64.9649.00.76
GBP/NZD150.51294.50.77
NZD/CHF66.6753.40.88
NZD/JPY79.7777.70.91
AUD/NZD65.5563.30.61
NZD/CAD77.7704.30.82
USD/TRY238.62386.01.12
EUR/TRY328.03279.81.11
USD/NOK436.2729.40.73
EUR/NOK458.2766.20.55
USD/CNY51.3512.60.08
USD/BRL235.12351.01.06
USD/INR33.5334.50.55
USD/PLN224.8741.40.74
USD/MXN873.48734.40.67
USD/HUF222.51003.11.00
USD/HKD22.428.80.03
XAU/USD1649.116490.81.30
XAG/USD44.8448.42.35
Chatroom