Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD52.9528.50.39
GBP/USD68.2682.10.40
USD/CHF39.4438.20.44
USD/JPY40.5398.70.40
EUR/GBP34.1581.80.43
EUR/CHF17.3193.00.14
EUR/JPY61.9609.90.45
GBP/CHF69.4772.90.45
GBP/JPY84.4831.20.49
CHF/JPY52.5517.10.47
USD/CAD43.9408.40.41
EUR/CAD74.7695.50.52
GBP/CAD96.0893.30.52
CAD/CHF46.0512.00.55
CAD/JPY47.6469.30.50
AUD/CAD57.0530.70.56
AUD/USD55.1551.20.58
EUR/AUD88.9833.60.62
GBP/AUD109.51027.00.61
AUD/CHF53.8598.70.63
AUD/JPY56.1553.00.59
EUR/NZD94.8822.70.61
NZD/USD55.1550.90.63
GBP/NZD124.11077.40.63
NZD/CHF50.1558.00.64
NZD/JPY55.5546.80.63
AUD/NZD55.0477.70.51
NZD/CAD58.2542.20.63
USD/TRY170.0802.70.81
EUR/TRY250.11180.60.89
USD/NOK365.3589.40.59
EUR/NOK478.9772.70.57
USD/CNY60.397.90.10
USD/INR34.9579.90.58
USD/PLN166.4542.70.54
USD/MXN654.24836.30.51
USD/HUF151.4661.50.66
USD/HKD8.510.90.01
XAU/USD1425.414253.61.09
XAG/USD33.4334.21.59